Maraton Wydminy to klimatyczna alternatywa dla wielkomiejskich, masowych biegów ulicznych. Tegoroczny program imprezy jest bardzo rozbudowany i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Od dzieci i początkujących biegaczy, po zaprawionych w bojach maratończyków i miłośników klimatów ultra. 

Maraton Wydminy rozpocznie się 8-go czerwca. W czwartkowe popołudnie na ulice Wydmin wybiegną dzieci i młodzież, które w zależności od wieku pokonają dystans od 200 metrów do 1,5 kilometra. Szczegółowy program z podziałem na kategorie ukaże się jeszcze w marcu. Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale i upominki od naszych sponsorów. Liczymy na frekwencję na poziomie około 400-500 osób. Już dziś zachęcamy rodziców, nauczycieli i trenerów do rejestracji swoich podopiecznych.

Po najmłodszych do rywalizacji przystąpią osoby niepełnosprawne ścigające się na wózkach handbike. Gmina Wydminy ma w tej dyscyplinie swoją wybitną przedstawicielkę. Katarzyna Zubowicz jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski na różnych dystansach. Wózki handbike to bardzo widowiskowa konkurencja, w której zawodnicy i ich wózki napędzane wyłącznie siłą rąk potrafią pędzić z prędkościami dochodzącymi do 50 km/h! Zależy nam przede wszystkim na promocji sportu osób niepełnosprawnych, które mimo przeciwności losu potrafią wspinać się na wyżyny swoich możliwości. 

O godzinie 19:00 na linii startu Mocnej Piątki pojawią się zawodnicy, dla których płaska, bardzo szybka i atestowana trasa, będzie doskonałą okazją do powalczenia o nowe rekordy życiowe na „piątkę”. Dwie pętle po 2,5 kilometra w samym centrum Wydmin, do tego wieczorna, bardzo muzyczna atmosfera biegu. Spodziewamy się naprawdę szybkiego biegania i już dziś życzymy wszystkim świetnych wyników. 

Piątek będzie dla biegaczy czasem na odpoczynek i regenerację oraz zwiedzanie bardzo urokliwiej okolicy. W godzinach wieczornych, w salach Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach odbędzie się Maraton Filmowy, czyli pokaz filmów o tematyce biegowej, połączony z prelekcjami znanych osobistości z biegowego świata.

W sobotni poranek przeniesiemy się z wydmińskich ulic na Wyspę. Tam o 9:30 na starcie zameldują się maratończycy i ci, którzy zdecydowali się na udział w legendarnym już półmaratonie wokół Jeziora Wydmińskiego. Trasa maratonu zabierze biegaczy w prawdziwą, mazurską przygodę. 42 kilometry wzdłuż linii brzegowych siedmiu jezior, mnóstwo leśnych odcinków, kilka lokalnych wiosek i przede wszystkim Zawalony Most w Kruklankach, u podnóży którego zlokalizowany będzie jeden z punków odżywczych. Bieg na królewskim dystansie po raz kolejny odbędzie się w randze Mistrzostw Polski LZS w maratonie przełajowym.

„Spodziewamy się, że w tegorocznej edycji Maratonu Wydminy, w zupełnie nowej odsłonie i przede wszystkim w nowym, dogodnym dla wielu terminie, wystartować może nawet kilkaset osób. Wzorem lat ubiegłych liczymy również na przyjazd biegaczy z zagranicy. Zaprzyjaźnieni zawodnicy z Litwy już zgłaszają swój akces. Zapraszam serdecznie do pięknych Wydmin. Co pięćdziesiąty mieszkaniec tej niewielkiej, mazurskiej miejscowości jest biegaczem! To naprawdę idealne miejsce do łączenia rodzinnych urlopów z realizacją swojej biegowej pasji” – Bartłomiej Osior, dyrektor Maratonu Wydminy. 

Warto pamiętać, że 3 go maja o godzinie 10:00 z Wydmińskiej Wyspy ruszy Rowerowy Objazd Trasy Maratonu Wydminy 

https://www.facebook.com/events/705312267961099

To nie wyścig, ale spotkanie o charakterze turystycznym i bardzo rekreacyjnym, zakończone wspólnym ogniskiem. Udział w rowerowej wycieczce jest całkowicie bezpłatny, ale swoją chęć przejazdu należy zgłosić poprzez formularz rejestracyjny

https://elektronicznezapisy.pl/event/7986/strona.html ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. 

Pozdrawiam serdecznie,
Bartłomiej Osior