Wydminy

Zwiedzanie przez bieganie? Dlaczego nie!

 

Jeśli wybierasz się do Wydmin po raz pierwszy, niewątpliwie oczarują Cię trasy i położenie miejscowości. Jeśli odwiedzasz nas po raz kolejny, domyślamy się, że przepadłeś i kochasz mazurskie krajobrazy: zjawiskowe jeziora, leśne dukty, kwieciste łąki, siedliska rzadkich ptaków, bezdroża… W obu przypadkach – dobrze trafiłeś.

Gmina Wydminy to obszar ponad 23 tys. ha o wysoko cenionych walorach przyrodniczych. Jej atrakcyjność biegowa wynika bezpośrednio z polodowcowej rzeźby terenu i dbałości gospodarzy o zrównoważony rozwój tego wyjątkowego miejsca.

Położona na pograniczu Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Ełckiego, gmina Wydminy, obfituje w akweny wodne o łącznej powierzchni 1200 ha.

Do największych i najbardziej malowniczych jezior należy Jezioro Wydmińskie ze swoimi ośmioma wyspami – w większości zamieszkanymi przez ptactwo wodne.
Urozmaicona linia brzegowa, strefa ciszy i miękkie leśne trasy wyznaczone wokół jeziora, stwarzają wymarzone warunki biegowe.

Same Wydminy to małe mazurskie miasteczko z uroczymi kamienicami, zabytkowym kościołem i unikatowym Mostem Garbatym, przerzuconym ze stałego lądu na największą wyspę jeziora: ponad dwukilometrową Wyspę Wydmińską. To właśnie na niej swój początek i finał ma Półmaraton Wydminy, Garbata Piątka oraz biegi dziecięce.

Infrastruktura turystyczna Gminy Wydminy pozwala na wybór miejsc noclegowych w zależeności od upodobań i oczywiście zasobności portfela. Od wysokiej klasy hoteli, przez pensjonaty, agroturystyki, kwatery prywatne i domki po miejsca kempingowe i pola namiotowe. Kuchni tradycyjnej oraz regionalnych specjałów można skosztować w lokalnych , typowo mazurskich barach i restauracjach.

I jeszcze jedno; Wydminy to najbardziej rozbiegana wieś w Polsce !!!

https://www.runners-world.pl/ludzie/Wydminy-najbardziej-rozbiegana-wies-w-Polsce,7806,1