Trasa Półmaratonu Wydminy to unikatowy, falujący jak mazurskie akweny, w większości leśny szlak, wytyczony w całości wokół polodowcowego Jeziora Wydmińskiego. Krajobraz ukształtowany kilkanaście tysięcy lat temu zapiera dech w piersiach, stwarzając idealne warunki do uprawiania sportu.

Nieocenionym atutem trasy jest sposobność oddychania najczystszym powietrzem w Polsce, co potwierdza pobliska stacja badawcza Instytutu Środowiska. Oprócz towarzystwa biegaczy i mieszkańców Gminy Wydminy, uczestnicy Półmaratonu mogą liczyć na doping ze strony mieszkańców lasu: saren, łosi, bobrów, zajęcy i wiewiórek.

Trasa rozpoczyna się i kończy na największej z ośmiu naturalnych wysp akwenu: Wyspie Wydmińskiej. Pierwszy odcinek prowadzi przez centrum Wydmin, dając biegaczom możliwość podziwiania zabudowy tego klimatycznego, mazurskiego miasteczka. Następnie, odcinkiem asfaltowym, uczestnicy kierują się do wsi Sucholaski, gdzie po około 6-ciu kilometrach biegu odbiją w kierunku północnym na miękką szutrową drogę. Od tego momentu przyjemny cień i zapach lasu będą towarzyszyć biegaczom niemal aż do mety. Po pokonaniu 18 kilometrów, leśny dukt łączy się na chwilę z drogą wojewódzką nr 655, ale tylko po to, by po 500m ponownie zaprosić uczestników nad brzeg jeziora i ostatnią, 2,5 kilometrową malowniczą pętlę wśród kibicujących tłumów. Finałowy kilometr biegu otwiera ponad 100 metrowy Most Garbaty, łączący stały ląd z Wyspą Wydmińską. Z tej okazałej, drewnianej konstrukcji rozciąga się urokliwy widok na panoramę miejscowości i błękit jeziora.

Ostatnie 800m to uwielbiana przez turystów i samych mieszkańców Wydmin, cudowna, leśna ścieżka wzdłuż jeziora, łącząca dwa wydmińskie kąpieliska. Prawdziwy, biegowy raj!

Po przekroczeniu linii mety, przyjęciu niemierzalnej dawki pięknych, mazurskich krajobrazów i świeżego powietrza zapraszam wszystkich do Kulturalnej Sfery bez Stopera na pyszny posiłek regeneracyjny, dobrą muzykę i przede wszystkim zasłużony relaks.

Do zobaczenia w Wydminach!

Aleksandra Nowak

Prezes Stowarzyszenia Kombajn Kulturalny

Dyrektor Festiwalu JAM NA POLU

Miłośniczka Biegania

Półmaraton Wydminy 21km – Mapa w pełnym rozmiarze .pdf

Garbata Piątka to prawdziwa gratka dla wielbicieli biegów przełajowych i oczywiście mazurskiego krajobrazu. Zdecydowana większość trasy to bezpośredni kontakt z taflą Jeziora Wydmińskiego!

Ruszamy!

Początek to około 300 metrowy, dosyć wymagający podbieg w kierunku legendarnej harcówki, która jeszcze w latach 90-tych przyciągała do Wydmin niezliczone ilości zastępów harcerskich z całej Polski. Warto ten leśny, szutrowy odcinek pokonać stosunkowo spokojnie, żeby zachować siły na pozostałą, bardzo szybką część biegu. Po około kilometrze, przed samą harcówką trasa nawraca i za chwilę dynamicznie zbiega w kierunku jeziora i Mostu Garbatego, zostawiając go prawej stronie. Tu rozpoczyna się niezwykle ciekawy dwukierunkowy fragment trasy, delikatnie oddzielony pasem leśnym, na którym biegacze będą mogli śledzić swoją konkurencję lub po prostu pozdrowić innych uczestników. Na wysokości Plaży u Agaty, zwanej przez mieszkańców Pierwszą Plażą, mocny skręt w prawo na szutrowy fragment wydmińskiej promenady wiodący w kierunku Drugiej Plaży. To dokładnie półmetek Garbatej Piątki i zarazem sygnał do tego, żeby wrzucić piąty bieg. Do końca będzie już naprawdę bardzo płasko. Z małym, bardzo atrakcyjnym wyjątkiem. Po 3-cim kilometrze biegacze przeprawią się na drugi brzeg przez Most Garbaty. Przerzucony przez Jezioro Wydmińskie, łączy największą wyspę akwenu ze stałym lądem. Ta okazała, drewniana konstrukcja, to nierozłączny symbol Wydmin i doskonałe miejsce do uwiecznienia swojego pobytu w Wydminach na pamiątkowej fotografii. Naprawdę warto!

Na drugim brzegu rozpocznie się utwardzona część promenady spacerowej. Do mety pozostanie zaledwie 1,5 kilometra. Jesteśmy przekonani, że w rytmie muzyki i przy wsparciu kibiców dotrzecie do mety w ekspresowym tempie. I właśnie tego życzymy Wam z  całego serca!

Z kilometrami pozdrowień,

Beata Bartek Osior

Organizatorzy IV Półmaratonu Wydminy

Właściciele Wioski Biegaczy

Garbata Piątka 5km – Mapa w pełnym rozmiarze .pdf